Skip to content

6602 Lincoln PlWest New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 15, 2008

Property Information

Block3
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
60%
Improvement Value:$49,000
40%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562+2.0%
2024$9,371-1.7%
2023$9,534+0.7%
2022$9,467+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 8631, Page 930Recorded11/3/2008

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 8085, Page 185Recorded1/6/2007

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5288, Page 4

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5105, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1890