Skip to content

419a 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 5, 2000

Property Information

Block80
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
47%
Improvement Value:$50,300
53%
Total Assessment$95,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,349+2.0%
2024$7,202-1.7%
2023$7,328+0.7%
2022$7,276+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899