Skip to content

6104 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block36
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class27
Description2S-B-G-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
50%
Improvement Value:$50,300
50%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,811+2.0%
2024$7,655-1.7%
2023$7,789+0.7%
2022$7,734+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4009, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1924