Skip to content

6016 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 1914
Vacant Land

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block43
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,955-50.0%
2024$9,919+3.2%
2023$9,611+0.7%
2022$9,544+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 9655, Page 923Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$489,100

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 7755, Page 40Recorded12/13/2005

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4723, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1914