Skip to content

117 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 20, 2000

Property Information

Block43
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,995
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$65,800
51%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,893+2.0%
2024$9,696-1.7%
2023$9,865+0.7%
2022$9,796+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924