Skip to content

115 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Oct 31, 1995

Property Information

Block43
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1&2ST BR 1U-G
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
60%
Improvement Value:$42,500
40%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4933, Page 38

Property Sale

Sale
$35,100
DeedBook 4824, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1924