Skip to content

6035 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 2014
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2012

Property Information

Block43
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description5S-B-125U-GAR
Dwellings99
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$704,100
11%
Improvement Value:$5,510,000
89%
Total Assessment$6,214,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$513,223+4.1%
2024$493,089+3.2%
2023$477,802+0.7%
2022$474,447+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 8805, Page 58Recorded8/8/2011

Property Sale

Sale
$30,100
DeedBook 5716, Page 50