Skip to content

6012 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block44
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2&1S-B-IN-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,625
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
33%
Improvement Value:$141,200
67%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,193+2.0%
2024$15,870-1.7%
2023$16,147+0.7%
2022$16,034+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 7053, Page 202Recorded5/14/2003