Skip to content

103 Westover Pl Apt 1West New York, NJ 07093

Built 1910

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block44
Lot7
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
18%
Improvement Value:$48,600
82%
Total Assessment$59,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,596+2.0%
2024$4,504-1.7%
2023$4,583+0.7%
2022$4,550+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 9663, Page 621Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7831, Page 208Recorded3/3/2006

Property Sale

Sale
$66,300
DeedBook 4522, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1910