Skip to content

115 Westover PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$112,900
Last Sale Date
Apr 27, 1998

Property Information

Block44
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
41%
Improvement Value:$70,800
59%
Total Assessment$120,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,276+2.0%
2024$9,091-1.7%
2023$9,250+0.7%
2022$9,185+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 5279, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1914