Skip to content

6115 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Feb 1, 2001

Property Information

Block52
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
53%
Improvement Value:$53,600
47%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,860+2.0%
2024$8,683-1.7%
2023$8,835+0.7%
2022$8,773+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 5759, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1899