Skip to content

6034 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 11, 2000

Property Information

Block56
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
46%
Improvement Value:$63,200
54%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,030+2.0%
2024$8,849-1.7%
2023$9,004+0.7%
2022$8,941+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5664, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1899