Skip to content

301 61st St(Unit C0014)West New York, NJ 07093

Built 2005

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block53
Lot16
QualifierC0014
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage778
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
11%
Improvement Value:$71,400
89%
Total Assessment$80,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,207+2.0%
2024$6,083-1.7%
2023$6,190+0.7%
2022$6,146+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft778DeedBook 9597, Page 852NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 86505, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 2005