Skip to content

6009 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 17, 2015

Property Information

Block57
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class27
Description2S-F-2U-GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
52%
Improvement Value:$43,000
48%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+2.0%
2024$6,801-1.7%
2023$6,920+0.7%
2022$6,872+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 9062, Page 820Recorded9/11/2015

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 9054, Page 429Recorded7/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1899