Skip to content

5513 Grant PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block82
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
43%
Improvement Value:$61,500
57%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+2.0%
2024$8,124-1.7%
2023$8,266+0.7%
2022$8,208+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 9125, Page 908NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/17/2016

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9125, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1899