Skip to content

106 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Jun 1, 1994

Property Information

Block59
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class27
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
52%
Improvement Value:$42,400
48%
Total Assessment$88,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,817+2.0%
2024$6,680-1.7%
2023$6,797+0.7%
2022$6,749+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4736, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1919