Skip to content

108 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Jun 23, 1995

Property Information

Block59
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class27
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
52%
Improvement Value:$45,900
48%
Total Assessment$95,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,395+2.0%
2024$7,247-1.7%
2023$7,374+0.7%
2022$7,322+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4874, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1919