Skip to content

6020 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 28, 1997

Property Information

Block145
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
48%
Improvement Value:$54,300
52%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+2.0%
2024$7,882-1.7%
2023$8,020+0.7%
2022$7,963+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5205, Page 145

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4997, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1919