Skip to content

102 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 16, 2004

Property Information

Block59
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class27
Description2SFR 2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
38%
Improvement Value:$73,600
62%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,222+2.0%
2024$9,038-1.7%
2023$9,196+0.7%
2022$9,131+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919