Skip to content

110 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2014

Property Information

Block59
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class27
Description2S-F-1U-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
49%
Improvement Value:$51,400
51%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+2.0%
2024$7,663-1.7%
2023$7,797+0.7%
2022$7,742+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 7233, Page 135NU CodeGovernment (15)Recorded3/4/2004

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4982, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1919