Skip to content

153 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2002

Property Information

Block60
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$87,500
58%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+2.0%
2024$11,336-1.7%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5848, Page 272

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5090, Page 327

Property Sale

Sale
$78,333
DeedBook 4623, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1988