Skip to content

151 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Oct 3, 2005

Property Information

Block60
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description3S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
30%
Improvement Value:$108,000
70%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,952+2.0%
2024$11,713-1.7%
2023$11,918+0.7%
2022$11,834+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

DeedBook 7712, Page 144Recorded10/28/2005

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 7307, Page 91Recorded6/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1988