Skip to content

154 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block60
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,439
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$74,300
54%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,549+2.0%
2024$10,338-1.7%
2023$10,519+0.7%
2022$10,445+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft2,439DeedBook 9664, Page 696Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft2,439DeedBook 8983, Page 525Recorded7/18/2014

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,439DeedBook 7037, Page 115Recorded4/9/2003

Property Built

Built

Year Built: 1914