Skip to content

110 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 30, 2000

Property Information

Block62
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-CB-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$95,000
60%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,145+2.0%
2024$11,902-1.7%
2023$12,110+0.7%
2022$12,025+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961