Skip to content

112 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1961

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block62
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S CB-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$71,500
53%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,333+2.0%
2024$10,126-1.7%
2023$10,303+0.7%
2022$10,231+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961