Skip to content

114 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1961

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Oct 15, 1993

Property Information

Block62
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-CB-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$74,500
54%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,564+2.0%
2024$10,353-1.7%
2023$10,534+0.7%
2022$10,460+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4654, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1961