Skip to content

155 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 23, 1992

Property Information

Block45
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,990
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$72,100
59%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,415+2.0%
2024$9,227-1.7%
2023$9,388+0.7%
2022$9,322+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4562, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1919