Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5500 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2018
Property Information
Block122
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21
Building Details
Building Class---
Description1S-CB-GAS STA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$311,200
78%
Improvement Value:$88,800
22%
Total Assessment$400,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $33,036 | +4.1% |
| 2024 | $31,740 | +3.2% |
| 2023 | $30,756 | +0.7% |
| 2022 | $30,540 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.