Skip to content

408 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block67
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,200
48%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,230+2.0%
2024$9,046-1.7%
2023$9,204+3.5%
2022$8,889+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9607, Page 856NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1899