Skip to content

107 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 24, 2017

Property Information

Block22
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
42%
Improvement Value:$92,500
58%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+2.0%
2024$12,091-1.7%
2023$12,302+0.7%
2022$12,216+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9224, Page 233NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900