Skip to content

225 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Aug 11, 2008

Property Information

Block10
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-3GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$86,000
58%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451+2.0%
2024$11,222-1.7%
2023$11,418+0.7%
2022$11,338+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 8634, Page 817Recorded11/20/2008

Property Built

Built

Year Built: 1899