Skip to content

6033 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 5, 2018

Property Information

Block54
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$76,500
55%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,718+2.0%
2024$10,504-1.7%
2023$10,688+0.7%
2022$10,613+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 9298, Page 994Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 8830, Page 454Recorded1/25/2012

Property Built

Built

Year Built: 1899