Skip to content

428 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$457,336
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block84
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
45%
Improvement Value:$67,200
55%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,002+9.3%
2024$9,152-1.7%
2023$9,311+0.7%
2022$9,246+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$457,336

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 9825, Page 990Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5610, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1899