Skip to content

419 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2008

Property Information

Block69
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$90,500
59%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,798+2.0%
2024$11,562-1.7%
2023$11,764+0.7%
2022$11,682+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 7309, Page 131

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 7309, Page 131Recorded6/24/2004

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5802, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1899