Skip to content

330 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block70
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-B-H-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
52%
Improvement Value:$67,900
48%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,769+2.1%
2024$10,549-1.8%
2023$10,738+0.7%
2022$10,660+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899