Skip to content

557 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block153
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
38%
Improvement Value:$66,300
62%
Total Assessment$107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+2.0%
2024$8,146-1.7%
2023$8,289+0.7%
2022$8,231+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 4000, Page 240Recorded10/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1909