Skip to content

418 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block69
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$63,900
51%
Total Assessment$126,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,747+2.0%
2024$9,552-1.7%
2023$9,719+0.7%
2022$9,651+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$649,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9771, Page 875NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1899