Skip to content

5309 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block86
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
54%
Improvement Value:$70,000
46%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,644+2.0%
2024$11,411-1.7%
2023$11,610+0.7%
2022$11,529+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 9221, Page 54Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 8587, Page 17Recorded8/13/2008

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 7056, Page 77Recorded5/20/2003

Property Built

Built

Year Built: 1904