Skip to content

420 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 1, 2004

Property Information

Block69
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$71,800
53%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,414+11.4%
2024$9,348-1.7%
2023$9,511+0.7%
2022$9,445+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 7242, Page 10Recorded3/11/2004

Property Built

Built

Year Built: 1899