Skip to content

6029 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Jan 9, 2004

Property Information

Block54
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
64%
Improvement Value:$34,800
36%
Total Assessment$97,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+2.0%
2024$7,353-1.7%
2023$7,481+0.7%
2022$7,429+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 7230, Page 258Recorded3/3/2004

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5774, Page 12

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4726, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1899