Skip to content

5411 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1954

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block72
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
72%
Improvement Value:$50,500
28%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,726+2.0%
2024$13,451-1.7%
2023$13,686+0.7%
2022$13,590+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7237, Page 234Recorded3/8/2004

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4797, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1954