Skip to content

5515 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1954

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 19, 2012

Property Information

Block72
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
48%
Improvement Value:$107,600
52%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,063+4.1%
2024$16,394+3.2%
2023$15,885+0.7%
2022$15,774+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 8882, Page 104Recorded12/6/2012

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 8262, Page 102Recorded7/10/2007

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7997, Page 186Recorded9/12/2006

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 7997, Page 186

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7604, Page 240Recorded7/6/2005

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7474, Page 160Recorded2/18/2005

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7165, Page 119Recorded11/10/2003

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4832, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1954