Skip to content

109 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Sep 8, 2001

Property Information

Block73
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
46%
Improvement Value:$62,500
54%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.0%
2024$8,691-1.7%
2023$8,842+0.7%
2022$8,780+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5880, Page 105

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5620, Page 20

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5047, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1919