Skip to content

111 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block73
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
46%
Improvement Value:$60,800
54%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,737+2.0%
2024$8,562-1.7%
2023$8,712+0.7%
2022$8,650+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2958, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1919