Skip to content

125 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$117,900
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block73
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,805
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
43%
Improvement Value:$71,500
57%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754+2.0%
2024$9,560-1.7%
2023$9,727+0.7%
2022$9,658+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5280, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1919