Skip to content

115 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$598,000
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block73
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
46%
Improvement Value:$61,000
54%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,374+4.1%
2024$9,006+3.2%
2023$8,727+0.7%
2022$8,666+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$598,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 9851, Page 86Recorded9/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1919