Skip to content

123 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 16, 2011

Property Information

Block73
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
50%
Improvement Value:$52,500
50%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 8796, Page 258Recorded6/14/2011

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4861, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1919