Skip to content

121 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block73
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
45%
Improvement Value:$63,200
55%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+2.0%
2024$8,743-1.7%
2023$8,896+0.7%
2022$8,834+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9607, Page 637NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1919