Skip to content

5408 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block78
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
32%
Improvement Value:$131,700
68%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,975+1.8%
2024$14,713+30.2%
2023$11,303+0.7%
2022$11,223+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9767, Page 625Recorded8/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 1914