Skip to content

5402 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block78
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$70,000
53%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,217+2.0%
2024$10,013-1.7%
2023$10,188+0.7%
2022$10,116+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$198,450

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 8825, Page 648NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/27/2011

Property Sale

Sale
$127,100

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 8733, Page 736NU CodeGovernment (15)Recorded5/28/2010

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 7870, Page 30Recorded4/17/2006

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 6078, Page 110Recorded11/7/2002

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 6040, Page 143Recorded9/4/2002

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5810, Page 230

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5527, Page 243

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5052, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1914